Elektryczny a gazowy podgrzewacz wody – czyli kwestia bezpieczeństwa i efektywności

 

Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody to optymalne rozwiązanie, pozwalające błyskawicznie ogrzać wodę w dowolnym miejscu poboru w obrębie Twojej instalacji wodnej.

Najważniejsze zalety:

  • minimalny czas oczekiwania na ciepłą wodę (montuje się je bezpośrednio nad punktem poboru),
  • brak strat ciepła (gorąca woda nie płynie do punktu poboru rurami z centralnego kotła, ale jest podgrzewana „na miejscu”),
  • zużycie energii elektrycznej na podgrzanie wody jest znacząco mniejsze w porównaniu z ogrzewaniem jej za pomocą centralnego kotła lub bojlera (dzięki minimalizacji strat ciepła i czasu od podgrzania wody do jej zużycia).  

Wygoda i oszczędność to więcej niż wystarczające argumenty, aby zainstalować w swoim domu elektryczny przepływowy podgrzewacz wody. Nie mniej ważne są jednak także bezpieczeństwo  i ekologia!

Najpopularniejszą alternatywą dla elektrycznych podgrzewaczy wody są podgrzewacze gazowe (w formie podgrzewaczy przepływowych, bojlerów lub piecyków). Zwolennicy urządzeń zasilanych gazem ziemnym wskazują na przeciętnie nieco niższe koszty użytkowania podgrzewaczy gazowych w porównaniu z elektrycznymi. Korzyść ta – w przypadku najnowocześniejszych urządzeń (np. elektrycznych przepływowych podgrzewaczy wody marki Dafi) może być jednak czysto iluzoryczna. Nowoczesne przepływowe podgrzewacze wody na prąd są bowiem znacznie efektywniejsze (m.in. dzięki mniejszym stratom ciepła) niż ich gazowe odpowiedniki. Pozwala to w praktyce wyrównać koszta podgrzewania wody prądem i gazem. Ponadto, elektryczny podgrzewacz wody jest  znacznie łatwiejszy w instalacji i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż znacznie większy piecyk gazowy. Elektryczny podgrzewacz wody to więc nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale także miejsca!

Bardzo istotna jest również kwestia bezpieczeństwa. Choć nowoczesny, prawidłowo użytkowany i konserwowany piecyk lub bojler gazowy jest bez wątpienia urządzeniem o niskim ryzyku awaryjności, to jednak konsekwencje wybuchu lub wycieku nawet niewielkich ilości gazu ziemnego mogą być katastrofalne. Tymczasem awaria elektrycznego podgrzewacza wody  może w najgorszym przypadku oznaczać konieczność zakupu nowego urządzenia.

Elektryczny podgrzewacz wody jest jednak nie tylko urządzeniem bezpiecznym dla użytkownika – ale także dla środowiska naturalnego!

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody – połącz go z fotowoltaiką aby zadbać o swój portfel i Matkę Naturę!

Wykorzystanie energii słonecznej do podgrzewania wody ma już co najmniej kilkanaście lat historii. Pierwotnie do tego celu wykorzystywano jednak kolektory słoneczne (tzw. solary). Obecnie zostały one zastąpione przez bezpośrednie wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do zasilania elektrycznych podgrzewaczy wody. Jest to rozwiązanie korzystniejsze niż  solary z wielu powodów.

Zasilanie systemu ogrzewania wody bezpośrednio prądem zmiennym z paneli fotowoltaicznych pozwala na funkcjonowanie w systemie off-grid, czyli bez konieczności podpięcia do sieci energetycznej.

Panele fotowoltaiczne są dużo mniej awaryjne niż kolektory,

oraz efektywniej pozyskują energię z promieniowania słonecznego.

Ponadto, systemy fotowoltaiczne mogą funkcjonować w ujemnych temperaturach i w pochmurne dni (w przeciwieństwie do solarów).

System podgrzewania wody, oparty na elektrycznych przepływowych podgrzewaczach wody i instalacjach fotowoltaicznych pozwala uzyskać nie tylko uzyskać znaczne korzyści w dziedzinie bezpieczeństwa, efektywności, dbania o środowisko naturalne ale także zaoszczędzić pieniądze. Dowiedz się więcej na ten temat dzięki konsultacji z naszymi specjalistami!

 

 

 

Przepływowe podgrzewacze wody – wydajny i wygodny sposób na ciepłą wodę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę