Drukarka to przydatne urządzenie w warunkach domowych oraz w przedsiębiorstwach. Pozwala w prosty sposób stworzyć wydruki niezbędne do pracy czy nauki. Poznaj różne rodzaje urządzeń drukujących, ich różnice oraz cechy charakterystyczne i wybierz sprzęt, który najbardziej spełnia Twoje potrzeby.

Drukarki igłowe – proste i wytrzymałe

Drukarki igłowe to proste sprzęty do drukowania znane od wielu lat. Drukarki igłowe działają na podobnych zasadach co maszyny do pisania. Wciskanie klawisza z daną literą sprawia, że uruchamia się element uderzający pod postacią igły. Następnie za sprawą taśmy barwiącej na kartkę nanoszone jest odbicie. Pozostawiane kropki dzięki igle tworzą litery, cyfry oraz proste obrazy graficzne.

Drukarki igłowe wyposażone są w 9, 24 lub 48 igieł. Większa liczba igieł sprawia, że drukarka pracuje efektywniej. Podstawową zaletą drukarki igłowej są niewysokie koszty eksploatacji. Sprzęt nie pobiera wiele energii, a dodatkowo zarówno papier, jak i taśmy barwiące nie są zbyt kosztowne. Na korzyść drukarki igłowej i niskich kosztów jej używania przemawia także niski poziom skomplikowania samego urządzenia. Nawet w przypadku awarii, wyeliminowanie usterki niewiele kosztuje. Zaletą drukarek igłowych jest także możliwość wykorzystania ich w skrajnych warunkach, np. na halach produkcyjnych. Niestraszny im kurz i zabrudzenia, a w dodatku są niezawodne i mogą pracować bez awarii przez wiele lat. Tym, co może przeszkadzać w użyciu drukarki igłowej, jest niższa jakość wydruku oraz jej głośna praca. Drukarki igłowe są stworzone do tego, by tworzyć niedrogie wydruki niekoniecznie w najwyższej jakości.

Drukarki atramentowe – drukowanie w czerni i bieli oraz kolorze

Drukarka atramentowa to z kolei sprzęt, który charakteryzuje się doskonałą jakością drukowania nie tylko monochromatycznych dokumentów, ale również kolorowych obrazów i zdjęć. Jakość wydruków realizowanych dzięki drukarce atramentowej jest na tyle wysoka, że może służyć jako sprzęt do drukowania zdjęć.

Drukarka atramentowa jest sprzętem niewielkich rozmiarów. Możesz ją nie tylko umieścić w domowym lub firmowym biurze, ale również zabrać ze sobą, gdy pracujesz zdalnie. Urządzenie tego typu wyróżnia się także cichą pracą. Zgrabna drukarka tego typu może być z powodzeniem wkomponowana w domowe biuro i nie zakłóci codziennego życia.

Drukarki atramentowe – szybkie drukowanie w biurze

Drukarka atramentowa może posłużyć również jako sprzęt do zastosowania w biurze. Ze względu na bardzo wysoką jakość wydruków, drukarka atramentowa będzie pomocna w drukowaniu zarówno dokumentów, jak i obrazów, wykresów i innych elementów graficznych. Warto pamiętać, że drukarka atramentowa drukuje dość szybko, ale w intensywnym użytkowaniu może generować wyższe koszty niż na przykład drukarka igłowa. Tusze do drukarki atramentowej kosztują więcej niż taśmy barwiące stosowane w drukarkach igłowych.

Decyzję na temat odpowiedniego sprzętu drukującego warto podjąć w oparciu o własne potrzeby. Na halach produkcyjnych czy też w przestrzeniach, gdzie drukuje się głównie rachunki lub paragony, doskonałym rozwiązaniem okaże się drukarka igłowa. Z kolei w biurach i miejscach, w których kluczowa jest najwyższa jakość druku oraz możliwość drukowania w kolorze w wysokiej rozdzielczości, lepszym rozwiązaniem będzie drukarka atramentowa. Wybierz urządzenie drukujące dopasowane do swoich potrzeb.

Poznaj różne rodzaje drukarek i sprawdź, czym się od siebie różnią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę